ضرورت دسترسی موتورهای جستجو به محتویات کانال های عمومی تلگرام۱۴ دی ماه ۱۳۹۷بیش از پنج سال از راه اندازی پیام رسان تلگرام می گذرد ، درطول این سال ها مستمرا ، افزایش کیفیت و همچنین افزایش تعداد کاربران این مسنجر را شاهد بودیم . از مزایا و خلاقیت های تلگرام می توان ، سادگی کاربرد ، ربات های مبتنی برهوش مصنوعی و همچنین امکان ایجاد کانال ها را ذکر کرد . اخیرا شرکت تلگرام برای استفاده از تکنولوژی بلاکچین ، راه اندازی یک ICO را با موفقیت اجرائی کرد و توانست بیش از یک و نیم میلیارد دلار سرمایه را فقط درعرضه خصوصی جمع آوری کند . قطعا این موضوع موفقیت بزرگی برای شرکت تلگرام است و آقای Pavel Durov بنیان گذارتلگرام درآخرین مصاحبه خود از پیشرفت هفتاد درصدی نسخه بلاکچین تلگرام خبر داد .

برخلاف توفیق های تلگرام در زمینه های مختلف ، یک موضوع بسیارمهم و کلیدی کاملا فراموش شده است . متاسفانه تا امروز برای دسترسی موتورهای جستجو به هیچ کدام از قسمت های پلتفرم تلگرام برنامه ریزی نشده است ، شاید چون تلگرام ازابتدا خود را پیام رسان تعریف کرده بود ! معمولا مسنجرها ، ایمیل ها و Private browsing قسمت های تاریک پلتفرم های اجتماعی Dark social channels محسوب می شوند .


ولی به هرحال درطول این سال ها ، با توجه به ایجاد دهها هزار کانال تلگرامی فعال و ..... یک پلتفرم و شبکه اجتماعی بزرگ در داخل تلگرام ایجاد شده است . به همین دلیل لازم است شرکت تلگرام برای کاربران خود حداقلی از ایزارهای لازم شبکه های اجتماعی را فراهم نماید . دراین مقاله به همین موضوع می پردازیم و نشان خواهیم داد که ضروری ترین و مهمترین ابزار فراموش شده درتلگرام ، قطعا امکان دسترسی موتورهای جستجو به محتویات کانال های عمومی می باشد .مسنجر تلگرام ، یک گام تا شبکه اجتماعیبرای این که بتوانیم تصویر واضحی از وضعیت مسنجر تلگرام داشته باشیم ، ابتدا نگاهی به آمار کانال Telegram Analytics می کنیم . در سپتامبر سال ۲۰۱۸ تعداد کل کانال های تلگرام که دراین سایت ثبت شده است ۸۴۷۴۳ اعلام گردیده است که ازاین تعداد ، حدودا پنجاه هزار کانال فارسی زبان و بیست هزار کانال روسی زبان هستند . هنگام نوشتن این مقاله بیش از سی کانال فارسی زبان ، هرکدام بیش از یک میلیون نفرعضو دارند ، تعداد اعضا در شش کانال انگلیسی زبان از مرز پانصد هزارعضو برای هر کدام از کانال ها گذشته است . ضمنا کانال های روس زبان که بیش از صد هزارعضو دارند ، بالغ بر هشتاد کانال می باشند . البته شما می توانید اطلاعات بیشتر و آخرین آمار به روز شده را در آدرس https://tgstat.ru ملاحظه نمایید .در ارتباط با استفاده شگفت انگیز ایرانیان از تلگرام ، یکی از مسئولین دولتی ایران درآگوست سال ۲۰۱۷ آمار جالبی را بصورت رسمی منتشر کرد . مطابق این گزارش ، صرفا تعداد مطالب منتشر شده درکانال های عمومی تلگرام به زبان فارسی ، تقریبا با تمام محتوای تولید شده در کل سایت های فارسی زبان برابری می کند . به عبارت دیگر تا به حال نصف محتوای تولید شده به زبان فارسی درقسمت تاریک اینترنت ، یعنی داخل کانال های تلگرام منتشرشده است که هیچ کدام از موتورهای جستجو به این محتویات دسترسی ندارند . متاسفانه توان جستجو در داخل تلگرام نیز بسیار محدود است و کل این مطالب ، عکس ها ، ویدیوها و .... که معمولا نسخه ای از آنها نیز درهیچ وبسایتی وجود ندارد ، پس از مدت کوتاهی از انتشار، عملا شانسی برای دیده شدن مجدد ندارند.


مطابق همین گزارش ، بیش از بیست هزار کانال عمومی فارسی زبان ، هر کدام بیش از پنج هزار عضو دارند . ضمنا ۸۸ درصد مطالب منتشر شده در این کانال ها به صورت تولید مطلب جدید و ۱۲ درصد آن فوروارد مطالب کانال های دیگر می باشد . مطالب منتشر شده در کانال ها به طور متوسط ۱۱۲۵ بازدید داشته‌اند و در مجموع کل بازدید مطالب کانال های فارسی زبان به رقم ۱/۲ تریلیارد بالغ می شود . اعداد و ارقام این گزارش به خوبی نشان می دهد که بخش بسیار بزرگی از مطالعه فارسی زبانان را مطالب منتشر شده در کانال های عمومی تلگرام شکل می دهد .در سال های اخیرشاهد اهمیت بیشتر وافزایش روزافزون استفاده از مسنجرها در مقایسه با شبکه های اجتماعی در جهان بوده ایم . حتی گفته می شود بزودی کاربران مسنجرها بیش از نصف افراد کره زمین خواهند بود . شاید به همین دلیل ، فیسبوک علاوه بر راه اندازی مسنجرخود ، شرکت واتس اپ را نیز به قیمت ۱۹ میلیارد دلار خرید تا سهم بزرگتری از کاربران مسنجرها داشته باشد . افزایش استفاده از مسنجر تلگرام نیز ازاین قاعده مستثنی نیست ، ولی این موضوع فقط بخشی ازموفقیت تلگرام بوده است . همانطور که ملاحظه فرمودید ، باید توجه داشت که تلگرام با داشتن کانال های میلیونی و گروه های بسیار پرجمعیت ، در حال حاضر صرفا یک پیام رسان محسوب نمی شود . تولید انبوهی از مطالب ، عکس ، نمودار ، ویدیو و .... درکانال های عمومی ، فوروارد این مطالب در گروه های دوستانه و خانوادگی ، فعالیت هزاران ربات تلگرامی ، موضوع کانال های تجاری ، تبلیغات داخل کانال ها و ….. باعث می شود در کنار پیام رسان تلگرام ، شاهد یک شبکه اجتماعی بزرگ باشیم .بسیاری از شرکت ها و مجموعه های تولیدی و خدماتی ، کانال های تلگرامی دارند و گاهی برای ارتباط با مشتریان خود ، گروه های تلگرامی نیز راه اندازی می کنند . این شرکت ها محصولات و خدمات خود را درکانال های خود معرفی می کنند وغالبا در همان کانال ها و گروه ها ، امکان سفارش محصولات نیز وجود دارد زیرا دربسیاری موارد شرکت های کوچک ، وبسایت و فروشگاه آنلاین برای سفارش دادن ندارند . ضمنا تبلیغات در کانال های پر بیننده ، کاملا مرسوم است . کانال ها ی پرطرفدار اگر مثلا بیست پست روزانه داشته باشند ، پنج پست هم بصورت سفارشی و تبلیغاتی منتشر می کنند و دستمزد تبلیغ خود را مستقیما از سفارش دهنده تبلیغ دریافت می کنند . شاید تعجب کنید ولی تبلیغات در تلگرام به روشی که توضیح داده شد ، به یک تجارت دهها میلیون دلاری تبدیل شده است .


محتوای کانال های تلگرام بسیار متنوع هستند . تعدادی از کانال های پر طرفدار به موزیک ، سرگرمی ، اخبارسیاسی و اجتماعی می پردازند . هدف بعضی از کانال ها موضوعاتی مثل : تحلیل های اجتماعی ، فرهنگ ، تاریخ ، ادبیات ، سینما ‌، تکنولوژی و…… می باشد . جوامع بلاکچین ، رمزارزها و هوش مصنوعی کانال های زیادی را به خود اختصاص داده اند . معلم های کالج ، اساتید دانشگاه ها در رشته های مختلف ، شاعران و نویسندگان معمولا کانال اختصاصی خود را دارند و ……. متاسفانه بسیاری از کانال هایی که ذکر شد توسط هیچ وب سایتی ساپورت نمی شوند . معمولا فقط کانال هایی که اهمیت موتورهای جستجو را می دانند و امکانات لازم را برای راه اندازی سایت دارند ، نسخه ای از مطالب اصلی خود را در وبسایت خود ذخیره می کنند ولی محتوا و مطالب اکثر کانال ها عملا شانسی برای زنده بودن ندارند و فقط اعضا کانال در یک زمان محدود از این مطالب استفاده می کنند .


حتی برای یک موضوع علمی مثل فیزیک ، پیدا کردن آدرس همه کانال های تلگرام مرتبط با فیزیک، به هیچ وجه ساده نیست . بسیاری از کانال ها نتوانسته اند آدرس و موضوع مطالب خود را خارج از محیط تلگرام و درمحیط وب معرفی کنند . به همین دلیل موتورهای جستجو حتی نمی توانند برای پیدا کردن آدرس کانال ها کمکی کنند . جستجو در داخل تلگرام نیز بسیار محدود است . البته در ابتدا شرکت تلگرام برای معرفی موضوع کانال ها و امتیاز دادن به آنها اقدامات محدودی کرد . اقداماتی نیز توسط بعضی سایت ها برای ساماندهی لیست موضوعی از کانال ها انجام شد ولی هیچکدام از این اقدامات عملا کارائی لازم را نداشته است و شما نمی توانید بدون دانستن آدرس کانال ها و بازدید مستقیم ، ازموضوع ومحتوای آنها مطلع شوید .


همانطور که ملاحظه می فرمایید ، بهره برداری از حجم انبوهی از مطالب کانال های عمومی تلگرام بدون گوگل و موتورهای جستجوی دیگر، بسیار سخت است . با ادامه وضعیت موجود ، علاوه براین که امکان جستجو برای یافتن کانال ها و مطالب آنها بسیارمحدود خواهد بود ، متاسفانه حجم زیادی ازمطالب مهم و ضروری پس ازمدت کوتاهی دیگر دیده نخواهند شد . به همین دلیل لازم است شرکت تلگرام برای این مشکل چاره ای بیندیشد . مسلما تلگرام فقط یک مسنجر نیست واز طرفی آخرین گام تلگرام برای تبدیل شدن به یک شبکه اجتماعی کامل ، امکان دسترسی موتورهای جستجو به محتویات کانال های عمومی می باشد . این کاربهتراست سریعتر و به اختیار دارندگان کانال های تلگرام و بصورت آپشنال انجام شود .مدیران شرکت تلگرام بخوانند​شرکت فیسبوک وقتی مسنجر خود را راه اندازی کرد ، محتویات این مسنجر درقسمت تاریک شبکه اجتماعی فیسبوک قرار گرفت و برای همیشه از دسترس خزنده های گوگل و بقیه موتورهای جستجو خارج شد . حالا مسنجر تلگرام نیز باید دقیقا برعکس عمل کند و بخشی از محتویات کانال های عمومی خود را در دسترس خزنده های گوگل و بقیه موتورهای جستجو قراردهد . زیرا کانال هایی با اعضا میلیونی ، قسمتی از یک پیام رسان نیستند بلکه شبکه اجتماعی محسوب می شوند.این عادلانه نیست که مطالب عکس ها ، ویدیوها و .... که با استقبال میلیونی روبرو می شوند ، در صفحات گوگل هیچ جایگاهی نداشته باشند و پس از مدت کوتاهی بطور کامل در کانال های تلگرامی مدفون شوند . ضعف جستجوگر داخل تلگرام مشخص است و قابل مقایسه با موتورهای جستجو مثل گوگل نیست .


اگر برای مالکین کانال های عمومی تلگرام ، این انتخاب وجود داشته باشد که بتوانند بین وضع موجود و یا استفاده از موتورهای جستجو را انتخاب کنند ، مسلما بسیاری ازکانال ها ، موتورهای جستجو را انتخاب می کنند. زیرا مطالب آنها ماندگار می شوند و همیشه درصفحات گوگل جایی خواهند داشت . مسلما این کار دستاورد بسیار خوبی برای زبان های روسی ، فارسی و …. خواهد داشت ، زیرا محتویات و حجم مطالب ارزنده این زبان ها را در وب افزایش می دهد .


از طرفی این اتفاق امکان تبلیغ یکپارچه در داخل کانال های عمومی تلگرام را فراهم می کند . شرکت تلگرام مانند فیسبوک می تواند خودش از درآمد مستقیم تبلیغات داخل کانال ها استفاده کند و یا مثلا این امکان را به Google Ads بدهد و یا حتی وضع موجود را حفظ کند و این امکان فقط برای مالکین کانال ها باقی بماند .


همین جا مطلب را پایان می دهیم و امیدواریم بزودی پیشنهاد و درخواست ما اجرایی شود . ضمنا خوشحال خواهیم شد نظرات خوانندگان محترم را بدانیم .۱۴ دی ماه ۱۳۹۷