بلاکچین هوشمند چگونه کار می کند؟دربلاکچین هوشمند ، یک یا چند قرارداد هوشمند سازنده بلاک BPSC در داخل همان شبکه غیرمتمرکز حضوردارند و هیچ تراکنش موفقی بدون عاملیت آنها انجام نمی شود . برای یک تراکنش موفق در شبکه ، ابتدا می بایست فرستنده مثلا تعدادی رمز ارز را به والت BPSC منتقل کند و بلافاصله بصورت اتومات BPSC همان رمزارزها را به گیرنده نهایی می فرستد . این کارساده باعث می شود که BPSC درهمان لحظه ، اطلاعات دقیق وغیرقابل خدشه ازهمه تراکنش های موفق را داشته باشد و به همین دلیل می تواند مانند یک نهاد مالی دقیق وامین ، اطلاعات تراکنش ها را داخل بلاک جدید ثبت وذخیره نماید . سپس BPSC بصورت اتومات این بلاک جدید را به انتهای زنجیره بلاکچین اضافه می نماید و به این ترتیب هیچ کاری برای ماینرها و سازندگان بلاک در بلاکچین هوشمند باقی نمی ماند .

دربلاکچین هوشمند امکان تفکیک تراکنش ها براساس موضوع آنها نیزوجود دارد. مثلا می توان چند نوع رمز ارز را دریک شبکه ، با بلاکچین های مستقل معامله کرد. این کار با افزایش تعداد BPSC ها درشبکه صورت می گیرد . محدودیت و نکته مهم این است که تراکنش هایی را می توان به BPSC های جداگانه سپرد که موضوع تراکنش ها ، ارتباطی با هم نداشته باشند . مثلا اگردریک قرارداد هوشمند بخواهیم برای هرصد لایک ، مبلغی به کاربر پرداخت شود ، باید تراکنش لایک ها و تراکنش رمز ارزهای این پروژه را توسط یک BPSC و دریک بلاکچین واحد ثبت و ذخیره کنیم . برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:


حذف ماینرها و سازندگان بلاک ، با استفاده از قرارداد هوشمندمزیت های بلاکچین هوشمند چیست؟در لحظه انجام تراکنش های بلاکچین های هوشمند ، اطلاعات صحیح وغیرقابل خدشه از تراکنش ها ذخیره وثبت می شود . دراین حالت دیگراحتیاجی نیست که مانند شبکه های بیت کوین ، اتریوم و ...... ابتدا آلترناتیوهای متعددی از یک بلاک تولید شود و سپس ماینرها با صرف هزینه ، مصرف برق سرسام آور وهمچنین بهره گیری ازانواع مکانیسم های اثبات ، بتوانند بلاک معتبرو صحیح را انتخاب کنند .


مصرف برق سرسام آوربلاکچین ها بدلیل استفاده ازمکانیسم اثبات کار و یا مکانیسم اثبات سهام و یا ..... می باشد که دربلاکچین هوشمند ابدا به هیچ کدام ازآنها احتیاجی نیست . متاسفانه مصرف برق یک تراکنش بیت کوین دویست هزار برابرمصرف برق یک تراکنش معمولی با کارت ویزا گزارش می شود . مصرف سالیانه برق برای ثبت و ذخیره همه تراکنش های بیت کوین ، بیش از پنجاه تراوات ساعت یعنی معادل برق مصرفی یک کشورده ملیونی است. تحقیقی که دراکتبر سال ۲۰۱۸ در مورد تغییرات اقلیمی جهان انجام شد ، نشان داد که در کمتر از سه دهه ، ماینینگ بیت کوین می تواند دمای هوا را بیش از 2 درجه سانتیگراد درجهان افزایش دهد .


خوشبختانه مصرف برق تراکنش های بلاکچین هوشمند با مصرف برق تراکنش های معمولی ویزا کارت ، تفاوتی نخواهد داشت . اطلاعات ذخیره شده در BPSC غیرقابل خدشه است ، زیرا هنگام انجام تراکنش ها ، بصورت اتومات و بدون دخالت انسان ثبت شده است . بلاکچین هوشمند به همین سادگی می تواند به کابوس مصرف دهها تروات ساعت برق اضافی پایان دهد.

با استفاده از بلاکچین هوشمند ، دیگر نباید نگران حق الزحمه ماینرها و سازندگان بلاک باشیم . BPSC ها بصورت اتومات و رایگان همه وظایف ماینرها را انجام خواهند داد . همچنین مقیاس پذیری شبکه بلاکچین هوشمند ، قابل مقایسه با وضعیت موجود نیست و می تواند با سرعت تراکنش های ویزا کارت رقابت کند . برای اظلاعات تکمیلی می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:


استخراج بیت کوین؛ دروغی کوچک یا دروغی بزرگکاربردهای بلاکچین هوشمند چیست؟کاربرد اول : درشبکه هایی مثل اتریوم ، EOS و .... که امکان ثبت و راه اندازی انواع قراردادهای هوشمند را دارند به سادگی می توان برای هرقرارداد هوشمند جدید ، یک بلاکچین اختصاصی و جداگانه راه اندازی کرد . به این ترتیب که همزمان با قرارداد هوشمند جدید ، یک قرارداد هوشمند سازنده بلاک BPSC راه اندازی می شود و ازهمان ابتدا تمام تراکنش های قرارداد هوشمند مذکور دردفترکل BPSC ثبت و ذخیره می گردد . دراین حالت ، بلاکچین اختصاصی هیچ احتیاجی به اطلاعات بلاکچین اصلی شبکه اتریوم ، EOS و .... نخواهد داشت و بصورت مستقل کار خود را شروع می کند . ضمنا هنگام برنامه نویسی می توان این BPSC را جداگانه کدنویسی و راه اندازی کرد و یا کدهای BPSC را داخل کدهای قرارداد هوشمند مورد نظر جای داد .


کاربرد دوم : برای هر یک از شبکه های اتریوم ، EOS و .... که امکان ثبت و راه اندازی قراردادهای هوشمند را دارند ، می توان بلاکچین هوشمند را بصورت کلی جایگزین بلاکچین موجود کرد . برای این کار می بایست پس از راه اندازی یک BPSC مخصوص روی شبکه ، وضعیت دقیق و نهایی همه کیف های پول موجود دراختیار BPSC قرارداده شود ، ضمنا از همان لحظه می بایست تمام تراکنش های بعدی شبکه از طریق BPSC صورت گیرد .


کاربرد سوم : اگر بخواهیم برای شبکه هایی مثل بیت کوین که امکان راه اندازی هیچ قرارداد هوشمندی روی آنها وجود ندارد ازبلاکچین هوشمند استفاده کنیم ، می بایست ابتدا یک شبکه غیرمتمرکزجدید راه اندازی نمائیم که امکان ثبت و راه اندازی قراردادهای هوشمند را مانند شبکه اتریوم داشته باشد . سپس دراین شبکه جدید ، یک قرارداد هوشمند سازنده بلاک BPSC را طراحی و فعال نمائیم . پس ازاطمینان ازعملکرد BPSC روی شبکه جدید ، باید از همه مالکین بیت کوین بخواهیم معادل بیت کوین خود ، از رمز ارز بلاکچین جدید دریافت کنند و همزمان باید بیت کوین اولیه آنها سوزانده شود . این کارها توسط BPSC شبکه انجام می شود و BPSC می تواند موجودی اولیه هرکیف پول درشبکه را ثبت کند و بلافاصله کار خود را شروع نماید .

کاربرد چهارم : می توان از بلاکچین هوشمند برای راه اندازی بلاکچین های کاملا جدید استفاده کرد و مسلما همه چیز را ازابتدا برنامه ریزی نمود . ضمنا با توجه به قابلیت بلاکچین هوشمند ، شاید بزودی شاهد یک یا چند شبکه غیرمتمرکزجهانی باشیم که انواع رمزارزها و قرارداد های هوشمند را با بلاکچین های مستقل ، شامل شوند . برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله زیر را مطالعه فرمائید:


بلاکچین هوشمند؛ نجات بیت کوین و بیش از پنجاه تراوات ساعت صرفه جویی سالیانه در مصرف برقمثالی برای بلاکچین هوشمند​دریک مثال ساده ، بلاکچین هوشمند را روی یک شبکه در حال کار، یعنی شبکه اتریوم ، طراحی و برنامه ریزی می کنیم و نحوه عملکرد BPSC را توضیح می دهیم :


در گام اول با ثبت و راه اندازی یک قرارداد هوشمند ، تعداد یک میلیون آکا توکن از نوع ERC20 را بصورت یکجا خلق می کنیم و همه توکن ها در والت قرارداد (آکا والت) قرارمی گیرند . دراین مثال می خواهیم برای ثبت تراکنش های این یک میلیون آکا توکن ، بلاکچین مخصوص وجدیدی را راه اندازی نمائیم . بلاکچین هوشمند جدید ، کاملا مستقل است و نیازی به اطلاعات بلاکچین اصلی اتریوم ندارد . یعنی اگر بلاکچین اتریوم به هر دلیلی متوقف شود و مثلا ماینرها و سازندگان بلاک دست از کار بکشند ، بلاکچین هوشمند جدید به کار خود ادامه خواهد داد.

ثبت و راه اندازی قراردادهوشمند سازنده بلاک BPSC گام بعدی است . این قراردادهوشمند چند عملکرد اصلی دارد:


-- آکا توکن ها فقط می توانند از کیف پول فرستنده ها به کیف پول BPSC فرستاده شوند و BPSC بلافاصله این توکن ها را به گیرنده اصلی ارسال خواهد کرد. با همین کار ساده ، BPSC درنقش یک نهاد مالی دقیق وامین ، اطلاعات تراکنش ها را خواهد داشت.


-- با اطلاعات هرتراکنش موفق ، بلافاصله دفترکل BPSC آپدیت می شود.


-- دریک فاصله زمانی دلخواه ، BPSC اطلاعات تراکنش های جدید را درقالب بلاک جدید به انتهای زنجیره اضافه می کند.

فرض کنیم همه آکا توکن ها توسط چهار نفر و به تعداد مساوی خریداری شود . پس باید تعداد دویست و پنجاه هزار آکا توکن برای هریک از خریداران ارسال گردد . البته برای این کارمی بایست ابتدا آکا توکن ها به والت BPSC فرستاده شود و BPSC بلافاصله آنها را به والت خریدارن ارسال می نماید . حالا BPSC می تواند دفتر کل خود را آپدیت کند و اطلاعات این تراکنش ها را دربلاک اول ثبت نماید.


درادامه اگر یکی از مالکین آکا توکن ها بخواهد مثلا صد هزار آکا توکن به دیگری بفروشد ، بازهم فروشنده باید صد هزارآکا توکن را به والت BPSC بفرستد و BPSC بلافاصله آکا توکن ها را برای خریدار ارسال می نماید . درهرصورت هیچ تراکنشی بدون عاملیت BPSC موفق محسوب نمی شود و به همین دلیل BPSC مستمرا می تواند دفترکل خود را آپدیت کند و اطلاعات تراکنش ها را دربلاک های جدید ثبت نماید.


همین جا مقاله را پایان می دهیم و منتظرنظرات شما هستیم . ضمنا برای دریافت اطلاعات بیشتر و دسترسی به آخرین پیشرفت های تکنولوژی بلاکچین هوشمند می توانید از لینک زیر استفاده کنید:


تکنولوژی​ بلاکچین هوشمند